Miesiąc czerwiec dla strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śl. zakończył się sportowym akcentem. W Radkowie w powiecie kłodzkim 22 czerwca odbył się Garmin Iron Triathlon. Ząbkowicką Straż Pożarną reprezentował Komendant st. bryg. Marek Wydmuch oraz str. Bartłomiej Prorok. Zawodników było prawie czterystu - Pan Komendant Marek Wydmuch zajął 1 miejsce w swojej kategorii a 42 miejsce w kwalifikacji open.
Gratulacje Panie Komendancie! Drugi reprezentant ząbkowickiej straży pożarnej Bartłomiej Prorok mimo kontuzji jakiej doznał w zawodach, ukończył zmagania na 297 miejscu.
W ostatnią sobotę czerwca w Złotym Stoku odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Przy akompaniamencie Górniczej Orkiestry Dętej ze Złotego Stoku odbył się przemarsz pododziałów na stadion sportowy. O puchar mistrza powiatu ząbkowickiego rywalizowało jedenaście zespołów reprezentujących wszystkie gminy naszego powiatu oraz dwie jednostki partnerskie: Sbor Dobrovolnych Hasicu Javornik oraz Sbor Dobrovolnych Hasicu Bila Voda (Ochotnicza Straż Pożarna Javornik i Bila Voda).
Na podstawie rozegranych konkurencji: sztafety pożarniczej 7 x 50 m oraz ćwiczenia bojowego, komisja sędziowska złożona ze strażaków Komendy Powiatowej PSP z Ząbkowic Śl. ustaliła następującą kolejność miejsc w klasyfikacji generalnej :
1. miejsce OSP Ciepłowody
2. miejsce OSP Braszowice
3. miejsce OSP Przyłęk
4. miejsce OSP Głęboka
5. miejsce OSP Stolec
6. miejsce OSP Dobrzenice
7. miejsce OSP Przedborowa
8. miejsce OSP Doboszowice
9. miejsce OSP Henryków
10. miejsce OSP Płonica
11. miejsce OSP Topola
W rozegranych zawodach nie zabrakło ducha sportowej rywalizacji. Tytuł mistrza powiatu ząbkowickiego przypadł strażakom z OSP Ciepłowody - mistrzowi województwa dolnośląskiego. O drugą i trzecia lokatę rywalizowały drużyny z Braszowic, Głębokiej i Przyłęku, jednak proszowiczanom udało się zostać wicemistrzem powiatu i Przyłęk zajął III lokatę. Powiatowe zawody OSP były doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń i medali dla zasłużonych druhów.
Reprezentacja Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Ząbkowic Śl. oraz reprezentacja strażaków z Komendy Miejskiej PSP z Jeleniej Góry reprezentowały województwo dolnośląskie w Mistrzostwach Strażaków TFA Husqvarna Poland. Już po raz VI toruńska starówka gościła strażaków zawodowców z całego świata. TFA Husqvarna Poland ma już swoją rangę i prestiż. W tym roku właśnie w Toruniu odbyły się Mistrzostwa Europy Strażaków w formule Fire Fighter Combat Challenge - łącznie udział brało w zawodach ponad 300 strażaków z całego świata. Pierwsze dwa dni turnieju w Toruniu to były zmagania w ramach formuły FCC (Firefighter Combat Challenge). Czas na ich wykonanie to maksymalnie 4 minuty. Strażacy mięli wbiec na wieże ze zwiniętym wężem, następne zadanie to wciągnięcie dwóch kilkunastokilogramowych odcinków węży na drugą kondygnację, po zbiegnięciu z wieży należało uderzeniami młota przesunąć obciążenie po wyznaczonym poziomym torze, pokonać slalom oraz przeciągnąć napełnioną linę gaśniczą, podnieść i przeciągnąć 70-cio kilogramowego manekina tyłem na dystansie ok. 50 m. Dodatkowym utrudnieniem było to, że zawodnicy startowali w pełnym umundurowaniu w dodatku oddychając powietrzem z aparatu ochrony dróg oddechowych. W sobotę 28 czerwca odbyła się druga część rywalizacji – formuła Toughest Firefighter Alive (TFA). W ramach formuły TFA na 4 torach zawodnicy będą mieli do wykonania następujące zadania:
1. Rozwinąć i podłączyć dwie linie wężowe do motopompy oraz zwinąć linie wężowe i złożyć je do specjalnej kuwety. Dodatkowo konkurencja wykonywana jest w aparacie ochronnym dróg oddechowych.
2. Uderzyć 100 razy 6-kilogramowym młotem w specjalnie przygotowaną konstrukcję, przebiec przez drewniany tunel z obciążeniem, następnie podnieść i przenieść 70 kg manekina na odcinku 50 metrów a w ostatnim etapie wejść i przeskoczyć przez 3 metrową ścianę.
3. Przystawić dwie drabiny o długości ponad 4,5 metra do ściany, pokonać schody na 12-metrowej wieży – wnosząc 15 kg obciążenia, a następnie wciągnąć węże na szczyt tej wieży za pomocą liny. W ostatnim etapie zawodnicy muszą znieść obciążenia z wieży i przykręcić element pyszczek do prądownicy.
4. W ostatnim etapie zawodnicy muszą zaliczyć 300-metrowy bieg z wężami gaśniczymi, a następnie wejść na 40-metrową wieżę, po wąskiej klatce schodowej. Poniżej fotorelacja z mistrzostw.