Wiosna to bardzo pracowity okres dla strażaków, przede wszystkim z powodu wypalania traw, nieużytków, pozosałości roślinnych po zimie. Do pożarów dochodzi w najróżniejszych miejscach: od poboczy dróg, poprzez łąki, trzcinowiska, nasypy kolejowe aż do lasów. Główną przyczyną powstawania tych pożarów jest umyślne podpalenie oraz nieostrożne obchodzenie się z ogniem.
Od początku roku 2014 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Ząbkowicach Śl. dysponowało strażaków z JRG Ząbkowice Śl., Posterunku Czasowego PSP Ziębice oraz strażaków z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych do ponad 150 pożarów traw i nieużytków!
Wbrew powszechnemu przekonaniu o nieszkodliwości wypalania traw, zjawisko to jest niebezpieczne. Te rzekomo bagatelne pożary to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia naturalnego środowiska. Wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – przynosi jedynie szkody dla przyrody i samego człowieka. Gorące płomienie nie tylko wyjaławiają glebę, ogień stwarza zagrożenie dla gospodarstw rolnych, lasów, niszczy miejsca lęgowe ptaków, zabija owady, cenne gatunki roślin. Ofiarami ognia najczęściej zostają dżdżownice, mrówki, pajaki, biedronki, żaby, jaszczurki, krety, ryjówki, jeże, bażanty, kuropatwy, lisy, zające, borsuki, a nawet sarny i dziki! Podpalanie traw, trzcin, pozostałości roslinnych są główną przyczyna wiosennych pożarów w lasach. Ogień bardzo szybko zajmuje ogromne połacie drzewostanów. Co roku w pożarach wywołanych przez podpalaczy traw giną ludzie - najczęściej ci, którzy podejmują się wypalania.
Wypalanie traw, nieużytków, pozostałości roślinnych jest prawnie zabronione:
- ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. nr 92, poz. 8), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów" Art. 131: „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny".
- Art. 30 ust. 3 pkt 3 Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 45, poz. 435 ze zmianami); "w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych".
- § 43. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. Nr 109 poz. 719 z 2010r.)
Zakaz wypalania traw jest jednym z "Wymogów dobrej kultury rolnej". Rolnikowi, który nie przestrzega zakazu, grozi zmniejszenie należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich o 3%. Jeśli zostanie stwierdzone, że rolnik wypalał trawy na którymkolwiek z uprawianych przez niego gruntów, o tyle mogą być pomniejszone jednolita płatność obszarowa, płatność cukrowa, płatność do pomidorów, przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich, płatności do krów i owiec, specjalna płatność obszarowa do powierzchni uprawy roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, a także płatności rolnośrodowiskowe (PROW 2007 - 2013), pomoc na zalesianie gruntów rolnych (PROW 2007 - 2013) oraz płatności z tytułu ONW.